Profi fotósod van, aki briliáns outfitokat lő? Food stylisttal dolgozol? Szuper! Ja, hogy nem. Nos, nem te vagy az egyetlen. A bloggerek nagy része maga fotózza az oldalán megjelenő képi tartalmat, a végeredmény pedig – ne is tagadjuk – sokszor siralmas, ami pedig hatékonyan járul hozzá az olvasó elriasztásához.
A jó hír viszont az, hogy sem profi kamerára, sem tömött bukszára nincs szükséged ahhoz, hogy javíts a helyzeten. Lehet, hogy nem leszel hivatásos fotós, de pár trükkel és némi gyakorlással már sokat dobhatsz a blogod megjelenésén.
Az alábbi tippeket a saját „káromon” (hasznomon!) tanultam egy iPhone 4S társaságában, amit mindennek lehet nevezni, csak profi felszerelésnek nem. Úgyhogy nincs több kifogás, vágjunk bele a fotózásba!
A fény valóban minden
Szinte minden fotózással foglalkozó cikk/könyv/oldal az elsők között említi a természetes fény fontosságát. Pár förtelmes próbálkozás után be kellett látnom, hogy ez nem véletlen. A villanykörte fénye egyrészt túl sárga, ezért megváltoztatja a színeket, másrészt egyetlen pontból világítja meg a tárgyat, ami túl erős kontrasztot eredményez (azaz az árnyékok széle éles). Ugyanez mondható el a vakuról is, így ahhoz csak végszükség esetén nyúlj. Alapvetően az emberi szem szebbnek látja a szórt fénnyel megvilágított fotókat, amelyek sokkal lágyabb képet eredményeznek.
Mit tegyél?
Semmi pánik, az ablakod tökéletesen megfelel, ha épp nem süt be rajta a nap. Ha beltérben fotózol, ideális esetben felhős idő van odakinn és tetőablakod van, de mivel ez nem mindig biztosítható, keress az ablak közelében egy olyan pontot, amire nem süt rá közvetlenül a nap, és ott lődd a fényképeket. Mivel a fény ilyenkor csak egy oldalról jön, a kép ablaktól távolabbi fele gyakran sötétebb lesz. Ezt kiküszöbölheted, ha egy alufóliával bevont kartont vagy egy tükröt állítasz a beállítás másik oldalára, ezzel „deríted” a képet.
A flatlay viszont nem minden
A flatlay, azaz a közvetlen felülről fényképezett kompozíció nagyon népszerű mostanában, nem is véletlenül: szép, letisztult, és egyszerű elkészíteni. Ha azonban kizárólag flatlay-t fotózol, az összkép meglehetősen unalmassá válik, egyedi pedig végképp nem leszel. Egy fotó kompozíciója sok mindent elárul a készítőjéről, ezért nem szabad félvállról venni. A jó kompozíció elkészítésére sajnos nincs aranyszabály, a profi fotósok több különböző ökölszabály szerint dolgoznak – amelyet aztán rendszeresen megszegnek, de azért ne ess kétségbe.
Mit tegyél?
Az egyik legtöbbet emlegetett kompozíciós szabály a harmadolás. Valamiért az emberi szem automatikusan a kép harmadolópontjaira fókuszál, ezért ide érdemes helyezni a fő témát. Ha elkészültél egy beállítással, készíts róla fotót felülről (flatlay), majd anélkül, hogy változtatnál a beállításon, készíts még vagy 15 képet különböző szögekből. Kísérletezz a perspektívával, hátha valami egyedi nézőpontra bukkansz!
A háttér csak háttér legyen
Ha csak nincs valamilyen különleges okod az ellenkezőjére, használj világos, textúrázatlan hátteret a fotóidon. Népi megfigyelés szerint az blogvilág általánosságban jobban kedveli a világos fényképeket a sötéteknél, amelyek egyébként a statisztikák szerint jobban is teljesítenek. A textúrázatlan háttér lehetővé teszi, hogy a néző tényleg arra fókuszáljon, amire szeretnéd, nem vonják el a figyelmét fölösleges képi elemek.
Mit tegyél?
Fotóháttérnek kiválóan használható a habkarton lap. Ez a fehér háttér nem gyűrődik, merev, és adott esetben derítésre is használható, ezért gyakran fordul elő a blogger otthonában. Használhatsz még háttérnek világos, anyagában gyűrt csomagolópapírt, világos rajztáblát, vagy akár a konyhalapot, konyhaasztalt is. Nyugodtan lehetsz kreatív, a lényeg, hogy a háttér valóban „háttérként” működjön, tehát ne akarja magára vonni a néző figyelmét.

Figyeld meg, mi hogyan raktuk össze ezt a képet: a ZODA színei visszaköszönnek a naptár lapjain, a füzet szélén, a tollakon
Az összkép és a kellékek
A ZODA Stúdió a saját bőrén is tapasztalta már, milyen könnyen elkapja az embert a kreativitás, ha a kellékek összegyűjtéséről van szó. Nagy a kísértés, hogy minden kezünk ügyébe akadó szép vagy bármilyen szempontból relevánsnak tűnő tárgyat rátegyünk a képre, mindazonáltal nem biztos, hogy ez jó ötlet. Mindig tartsd szem előtt, mit szeretnél fókuszba állítani, így a kiegészítő elemek a fókuszpontra tudják irányítani a tekintetet, nem pedig figyelemelvonásra szolgálnak. Az ügyesen használt propok egyébként segítenek egységes külsőt varázsolni a blogodnak vagy akár az Instagram oldaladnak.
Mit tegyél?
Gondold át, milyen összképet szeretnél látni a blogodon, mi illik a dizájnhoz, majd gyűjts össze magad köré minden relevánsnak tűnő kelléket, amit a lakásban találsz. Itt mindenfélére gondolhatsz: ha gasztroblogod van, bármilyen konyhai eszköz jöhet, ha könyves blogot viszel, a szemüvegtől a könyvjelzőn át a gyertyáig minden belefér, stb. Légy kreatív! Ha limitált színpalettával dolgozol, és minden fotón csak a megfelelő színű kiegészítőket használod, máris megvan az annyira vágyott egységes összkép. Készíts egy beállítást, majd menj ki egy kávéra, és 10 perc múlva nézz rá a beállításra friss szemmel: tényleg minden elem szükséges? Egy idő után rá fog állni a szemed, hogy mennyi és milyen kiegészítőt érdemes használnod, és megspórolhatod a kávészünetet.
Az utómunka elkerülhetetlen (de nem megoldhatatlan)
A rossz hír az, hogy hiába nem vagy Photoshop-guru, egy minimális utómunkát valószínűleg akkor sem nem úszol meg, ha szuperprofi felszereléssel dolgozol. Már a beállítás megalkotásakor át kell gondolnod, hogy fekvő, álló, vagy négyzetes képre van szükséged (mint tudjuk, a különböző social media platformok más-más képméretet szeretnek), ugyanakkor az utólagos méretre vágás szinte mindig szükségessé válik. Általában a fényeken és a kontraszton is érdemes picit változtatni, de ha profin csinálod, vízjelet is raksz a blogfotóidra, így senki nem nyúlhatja le a képeidet (vagy legalábbis sok munkájába kerül). Ne pánikolj, mindjárt mondom, hogyan!
Mit tegyél?
Nem kell a Photoshoppal varázsolnod, rengeteg ingyenes szoftver és applikáció áll rendelkezésre, hogy profin megszerkeszd a fotóidat. A fény és a kontraszt állítás már az Instagram alap applikációjában is megoldható (de ingyenesen használhatod a Canva-t is), míg szöveg felírására a legbutább szoftverek is képesek (khm… Paint). Ha úgy döntesz, vízjelezed a fotód, ügyelj arra, hogy a vízjel ne legyen túl nagy, és ne borítsa meg a kép kompozícióját. Ne feledd, ez csak egy jel, amely igazolja, hogy a kép a te szellemi tulajdonod.
Mikor méretre vágsz, vedd figyelembe, hogy ha túl sok megabájtot nyom a kép, akkor órákig tart majd betölteni, ha viszont túl kicsi, akkor pixeles lesz, ami végtelenül amatőr külsőt kölcsönöz a blogodnak. Kísérletezd ki, mi az ideális méret és felbontás!
+1: Dolgozz előre!
Megvárni a tökéletes fényeket, előhalászni az összes kiegészítőt, beállításokat gyártani, esetleg egy barát segítségét kérni nem az a feladat, aminek minden második nap szívesen nekiáll az ember. Ha már nekiestél, szánj rá időt bőven, és készíts 150-200 fotót, amelyeket aztán hetekig, akár hónapokig használhatsz a blogodon vagy az Instagramon! Természetesen mindig lesznek spontán ötleteid, de amennyire tudsz, érdemes előre dolgozni: ezzel tömbösíted a feladatokat, így időt és energiát spórolhatsz.
Jó néhány év eltelt a blogolás rögös útján, mire a fentiek a kisujjam hegyébe kerültek, ám a javulás szemmel látható lett. Te milyen módszert használsz, mikor a blogodra fotózol?
Hozzászólás